ERP Uygulama Sürecinde Oluşacak Kazalardan Kaçmanın 5 Yolu

Money Doesn’t Come Without Guidence ...

Anasayfa > ERP Uygulama Sürecinde Oluşacak Kazalardan Kaçmanın 5 Yolu

Erp çözümleri,uzun ve geniş yayılımlardır ve bu yolda problemlerin olması da mümkündür. Fakat ERP çözümünü uygulamadan önce iyi bir hazırlık dönemi geçirirseniz problemlerle karşılaşma şansınız da o kadar düşer.

 ERP Çözümünün Başarısını Ölçülebilir Metrikslerle Tanımlayın

Başarılı bir ERP çözümü şirketinizde nasıl olurdu? Daha önce kullandığınız yazılımları da hesaba katarak ERP çözümünü başarılı kılan faktörleri belirleyin. Başarılı bir ERP çözümün nasıl olduğunu ve neye benzediğini bilmezseniz, ERP uygulaması sırasında bir noktada hatalar ve başarısızlıklar oluştuğunda bunları ayırt etmekte güçlük çekersiniz. Uygulama sırasında başvurabileceğiniz bazı ERP başarı ölçütleri şunlardır;

  • Uygulama sürecinde büttçeye bağlı mı kalındı yoksa bütçe aşımı mı oldu?
  • Uygulama süreci yapılan takvime uygun olarak mı ilerledi
  • Programı aktif kullacak çalışanlar sistemi kullanmak için yeterli derecede eğitim aldı mı?

ERP Çözümünün Şirketinize Uygulanması Sonrası Dikkat Edilecek Başarı Ölçütleri

  • Verimlilik iyileştirmeleri
  • Müşteri ve çalışan memnuniyeti iyileştirmeleri
  • Talep tahmini doğruluğu
  • Devir Süresi

Uzun Vadeli İhtiyaçları Dayanarak bir ERP Sistemi Kurun

ERP çözümleri uygulaması zaman alan, tipik bir uygulamanın bir yıla kadar sürdüğü çözümlerdir. Uygulandıktan sonra bir yıl geçmiş ve hala ERP çözümü sizin şirketinize uygun çalışmıyorsa, her şeyi tekrar başa sarmak zorunda kalırsınız.

ERP sistemini değiştirmek, sadece tek departman tarafından kullanılan tek amaçlı programı değiştirmekten çok daha karmaşık olduğundan ERP çözümleri için çok daha farklı bir değerlendirme yöntemi kullanmanız gerekir. Bir ERP sistemi seçmeden önce şirketinizin 5,10 yıllık planlarına bakın. İdeal bir ERP çözümü ihtiyaçlarınız büyüdükçe onlara ayak uyduracak esneklikte tasarlanmış olmalıdır.

ERP Çözümü Satın Alma Öncesinde Kullanıcılara Anket

Teknisyenlerden yöneticilere, ERP programını sürekli kullanacak kişilere anket uygulayın. Çalışanların hali hazırda ne yaptığını bilmezseniz, iş sürecini daha verimli hale getiremezsiniz. En iyi ERP çözümü bile çalışanlar  için herşeyi yapamaz en iyi çözümler gerekliş boşlukları   dolduranlardır.

Uzman Bir Üçüncü Partiden ERP Projeniz için Görüş ve Destek Alın 

Düzgün uygulanacak bir ERP ve ona uygun olarak sunulan  bir destek özel bir beceri seti gerektirir. Mevcut BT departmanınız bu koşullara uymuyorsa departmanınıza bu konuda uzmanları getirmelisiniz. Birçok ERP çözümü sağlayıcısı uygulama öncesi ve sonrasında destek hizmeti sunar buna ek olarak üçüncü parti hizmetleri de mevcuttur.

Acil Eylem Planı oluşturulması

Problemle karşılaşmadan önce durum kurtarma çalışmaları için senaryolar hazırlayın ki, bir şeyler yanlış gittiğinde hazırlıksız yakalanmayın. Bir ERP çözümünün şirketinize büyük bir etkisi olur, bu etkinin olumlu olup olmayacağı uygulama sürecinin nasıl yönetildiğine bağlıdır. İyi bir ERP çözümü ve iyi bir kurulum süreciyle sizde ERP çözümünden büyük  verim alabilen firmalar arasına girersiniz.

Erp konusunda daha çok bilgi için diğer yazılarımızı görüntüleyin… (ERP NEDİR ana başlığına link)