ERP Yazılım

Anasayfa > Blog

Freedom ERP kullanıcıları için özel olarak tasarlanmış portal.
• TedarikNet.Com tedarikçi portalı adapte olunması ve kullanılması kolay bir sistemdir, 20 dakika içinde kullanıma geçilebilir.
• Hiç bir ön yatırım yapmadan başlayabilirsiniz, sadece abone olmanız yeterlidir.
• Sadece kullandığınız hizmetler için ücret ödersiniz, kullanmadığınız fonksiyonlar için hiç bir ücret ödemezsiniz.
• Yazılımın geliştirilmesi, yenilenmesi veya bakımı için hiç bir ücret ödemezsiniz.
• Kullanım şifrenizi aldığınız andan itibaren müşteri veya tedarikçileriniz ile buluşmaya, onlarla iş yapmaya başlarsınız.
• Hiçbir donanım masrafı veya yatırımı yapmadan TedarikNet kullanıcı ailesine katılabilirsiniz, tek ihtiyacınız olan internet bağlantısı olan bir bilgisayardır.
• Sistemi dünyanın istediğiniz noktasından, evinizden, seyahat esnasında veya tatil yaparken bile kullanabilirsiniz.
• Sistemi 24 saat boyunca, istediğiniz zaman kullanabilirsiniz. Bu sayede içinde bulunduğunuz zincire her an ulaşabilir ve şirketinize yeni imkanlar yaratabilirsiniz.

Barkod etiketinizi tasarlarken aşağıdaki konulara dikkat ederseniz çalışmalarınız da boşa gitmemiş olur:

* Renkli zemin üzerine barkod basmayın, çünkü okuyucular kontrast azaldığı için bunu hiç sevmezler.

* Barkod işaretinizin başı ve sonuna yakın bir işaret veya çizgi olmamalıdır, her iki tarafta boşluk olmalıdır.

* Barkod işaretiniz çok küçük veya sıkışık olursa hem okuyucuyu hedeflemeniz güçleşir hem de okuyamama ihtimali artar.

* Barkod işaretleriniz gereğinden büyük olursa okuyucunun etiketten uzaklaşması gerekebilir, hedefleme zorlaşabilir. Diğer yandan büyük işaretler büyük etiket demektir.

* Basılan etiketin okunurluğu test edilmeden kullanıma veya etiket üretimine geçilmemelidir.

* Etiketiniz güneş veya ısı kaynakları ile karşılayacak ise termal kağıt kullanmamalısınız, tıpkı ateşe yaklaşan termal fax kağıdı gibi etiketiniz siyahlaşır ve okunmaz.

Freedom ERP ile programlanan saatlerde belirlenen rapor ve yazılımlar çalıştırılabilir. Örneğin sabah geldiğinizde e-postanızda Dün Bitmeyen İşler ile Performans Sonuçları isimli iki rapor bulabilirsiniz, gün boyunca bu tempo devam ettirilebilir. Dolayısı ile bir raporun çıkartılması ve okunmasıFreedom ERP ile unutulmaz, unutturulmaz.

Bu sayede ERP sisteminiz ile şirketiniz daha planlı çalışır, çalışanların izlemesi gereken iş sayısı hem azalır hem de günlerini programlamaları kolaylaşır.

Freedom ERP işinizi daha iyi yapmanız için destek olur

Freedom ERP şirket yönetmenin, iş verip almanın nasıl bir şey olduğunu bilen insanlar tarafından hazırlanmış gerçek iş ortamının ihtiyaçlarına göre düzenlenmiş bir yazılımdır.

Bir rapor sisteminin şirket yönetimine destek verebilmesi için 2 basit özelliği olmalıdır :

 1. Raporlanan bilginin doğru, güncel ve anlaşılır olması.
 2. Raporların yönetebilmek için gereken zamanda elde edilebilmesi.

ERP yazılımımız için kullanmakta olduğumuz Oracle Veri Tabanı, programımızın şirketinizin her noktasında çalışabilmesi ve raporlama tekniklerimiz sayesinde biz bu 2 özelliği sağlamaktayız.

ERP Sistemi gün içinde (veya haftanın, ayın belirli gün ve saatlerinde) belirlediğiniz zamanda belirlediğiniz raporu çalıştırarak sonucu pdf, html gibi formatlarda gönderebilir. bunun yararı diğer işlerinizin bu takvime göre şekil alması ve daha programlı olabilmenizdir.

Sizde yazılımınızı Freedom ERP ile değiştirin sizinde şirketinizin kayıpları azalsın.

Bundan önce yapmış olduğunuz yazılım yatırımının karşılığını alamamış olabilirsiniz, bunun bir çok nedeni olabilir. Eğer yazılımınızı değiştirmek isterseniz Freedom ERP ekibi hayatınızı kolaylaştıracaktır.

– Geçiş işlemlerinizi en kısa yoldan yapabilmeniz için teknik destek sağlarız.

– Freedom ERP olarak özel geçiş fiyatlandırması ve ödeme koşulları sayesinde önemli bir masraf yaratmayız.

– Şirketinizin kaybettiği zamanı kazanabilmesi için Freedom ERP olarak süreç veya yönetim danışmanlığı sağlayabiliriz.

Değerli Freedom ERP Kullanıcıları,

2017-2018 Devir Prosedürü kitapçığını buradan indirebilirsiniz…

Herkese sağlıklı, huzurlu ve bol kazançlı yeni bir yıl dileriz…

 

Şirketinizin Maliyet Sistemi Ne Durumda?

Doğru ölçebildiğiniz ve kayıt altında tutabildiğiniz veriyi yönetebilirsiniz de. Maliyet verisi rekabetçi piyasalarda öne geçmek ve fark yaratabilmek için gerçek hali ile izlenebilmelidir. Hem maliyet azaltma çalışmalarında hem daha efektif fiyat verebilmek için hem de var olanı doğru analiz edebilmek için.

 • Ürünlerinizin size olan maliyetini bilmek
 • Her birinin maliyet hedefi ile gerçekleşeni kıyaslamak
 • Maliyet yaratan unsurları izleyebilmek
 • Müşterilerin isim isim karlılığını görebilmek

Freedom ERP ile tüm bunlara hızlı ve doğru sahip olduğunuz zaman şirketiniz daha verimli çalışacak, kurduğunuz yapı daha kalıcı olacak. ERP yazılımı ile gelecek içinde daha efektif planlar yapar ve mali  açıdan önünüzü daha net görür hale gelirsiniz.

ERP Sistemi ile Uzaktan Yönetebilir Olmak

Bazen “şirketim için şimdi ne yapmalıyım” veya “şu mu doğru olur, yoksa bu mu” diye sorarız kendimize. Eğer sorunuz işlerin nasıl yönetileceği ile ilgili ise, nerede ise her zaman doğru sonuç verebilecek bir yol haritası var. Karar vermek için düşündüğünüz konuda, “bu süreci, bu konuyu uzaktan yönetebilmek için ne yapmam gerekiyor” diye sorun. Vereceğini cevap %99 ihtimalle şirketinize değer katacak, kurumsallaşma için bir adım daha atmanızı sağlayacak bir uygulamaya kapı açacaktır.

İş konularını, öne çıkartan danışmanlık ve kullanılabilir ERP yazılımı, şirketinizde çok sayıda sürecin “uzaktan yönetilebilmesini” mümkün kılacaktır. Kazandığınız zamanı nerede kullanacağınız ise sizin bileceğiniz bir iş…

Freedom ERP ile Güçlü Sinir Sistemi ve Hızlı Reaksiyon

Bir şirkette her gün yüzlerce belki binlerce işlem ve olay gerçekleşir. Bunların arasında hızlı reaksiyon gösterilmesi gereken bazı işler bulunur. Gözden kaçar ise gerilim artar, kayıplar meydana gelir.

ERP yazılımınız şirketinizin sinir sistemidir. ERP sistemi, rutin işlere yardımcı olan, özel ilgi gösterilmesi gereken konular ortaya çıktığında ise uyarılması gereken kişileri haberdar eden bir sistem sağlar…

Freedom ERP ile Kendi Uygulamana Odaklan

Freedom ERP, tümüyle üretim ve dağıtım firmalarının ERP ihtiyaçlarına odaklanmıştır. Hem sektörel hem de size özgü çalışmalar ile tüm ihtiyaçları cevaplar.

Firmanız projeye başlarken ihtiyaç duyduğunuzda, ERP uygulaması için bir yol çizebiliriz. Daha sonra ister sizin proje yönetiminizde isterseniz bizim arkadaşlarımızın yönetiminde projeleriniz ilerler. Projenizi nasıl yönetirseniz yönetin sizi izliyor olacak ve engelleri geçmenize yardımcı olacağız.

Bazı şirketler ERP içinde üretim sisteminin tanımlanmasından, bazıları stok yönetiminden, bazıları sipariş yönetiminden, bazıları ise barkod otomasyonundan başlamak ister. Nereden başlamak isteniyor ve mümkün ise oradan başlayabiliriz. Hedef ve sisteminizin büyük resmi bizim için değişmeyecektir.

Freedom ERP ile birçok iyileştirme ve rekabetçi unsurlar edinebilirsiniz….

Freedom ERP ile Satış Bölümünüz Daha Hızlı ve Daha Kesin Cevap Verecek

Freedom ERP entegrasyonu ile stoklarınıza, üretimin gidişatına ve finansal işlemlere ekrandan ulaşıp müşterilerinize “biz size dönelim” demeden hizmet verebileceksiniz.

Şimdi bir düşünün, “müşterinizin herhangi bir sorusuna şirketiniz nasıl cevap veriyor? Ne kadar zamanda cevap veriyor? Müşterinizin hangi bölümleri sizin hangi bölümleriniz ile yüz yüze geliyor ve sizinkiler bu karşılaşmaya ne kadar hazır?

Freedom ERP ile çok kısa sürede hazır hale gelebilirsiniz.

Bölümler Arası Bilgi Akış Problemlerine ve Yıpratan Toplantılara Son…

Merkezi bilgi sisteminiz olmayınca her bölüm kendi başının çaresine bakar. Farklı programlara benzer bilgiler defalarca işlenir, farklı yorumlar ile sunulur…. Sonra herkes “hangisi doğru acaba” diye sorgular ve toplantılar uzar gider.

Bu süreç ERP yazılımlarının devreye girişini de uzatır… Ancak Freedom ERP için bu doğru değil.

Freedom ERP hem içi çok kolay doldurulan bir yazılımdır hem de danışmanlarımız hızlı devreye alma konusunda çok yetkindir. Bu sayede bürokratik çarklarınız daha devreye giremeden o devreye girer ve tekrarlar sona erer. Böylece katma değeriniz artar, işiniz hızlanır.

Stok Devir Hızınız ve Kullanılabilirlik Oranınız Artacak

Stok paranızın tükendiği yer. Hem en az stok ile en çok iş yapılabilmeli hem de ihtiyaç duyulan bulunabilmelidir.

ERP sistemi ile stoklarınızı efektif olarak yönetebilirsiniz.

Üretici Firmaların ERP Yazılımı

Freedom ERP, birçok ERP yazılımı aksine herkes için değil, sadece üretim ve dağıtım yapanlar için hazırlanmıştır.

“Ticaret” yapan bir şirketle “Üretim” yapan bir şirketin beklentileri aynı olmaz. “Gıda” üretimi yapan ile “Kablo” üretimi yapan iki firmanın da ihtiyaçları aynı olamaz. Hatta aynı sektördeki firmaların bile ERP projelerinde beklentileri ve ihtiyaçları arasında ciddi farklar olabilir.

Freedom ERP ile uçtan uca tüm sisteminizi standart bir yapı içinde kendinize de özel uygulamalar ile entegre edebilirsiniz. Çünkü Freedom ERP, hem şirketinize bakmak istediğiniz açıdan bakabilir hem de sizinle aynı lisanı konuşur.

Bugüne kadar 23 farklı sektöre hizmet verdik.

 • Bilgisayar
 • Kablo
 • Çelik tel
 • Ayakkabı
 • Matbaa
 • Konfeksiyon
 • Ambalaj
 • Kimya
 • Çelik Boru
 • Yağ Sanayii
 • Gıda
 • İş Makineleri
 • Plastik Enjeksiyon
 • Savunma Sanayii Elektronik
 • Aydınlatma
 • Saç Parça – Metal
 • Metal Sanayii
 • Elektromekanik
 • Tekstil
 • Otomotiv Yan Sanayi
 • Beyaz Eşya Yan Sanayi
 • İnşaat
 • Medikal

 

Freedom ERP’nin ekibi birçok farklı sektörden gelen tecrübe ile en efektif güncel çözümler ile ERP projelerini yürütür ve ihtiyaçlarınıza uygun özel uygulamaları kolaylıkla geliştirir.

Freedom ERP Fabrika ve Şirketinizin Her Yerinde Çalışır

Freedom ERP üretim yapan iş merkezinizin yanıbaşından insan kaynakları bölümünüze kadar şirketinizin muhasebe, satış, satınalma, üretim, planlama, bakım, finansman gibi şirketinizin her noktasında hizmet veren modüllere sahiptir.

Sağladığı entegrasyon sayesinde ERP yazılımı ile bütün tekrarlar sona erer. Bilgi kaynağında işlenmeye başlar, herkes tarafından anında paylaşılabilir.

Barkod otomasyonu, tedariknet, web-edi, Oracle, web uygulamaları:

Örneğin barkod otomasyonu, herkesin konuştuğu ve çoğu ERP yazılımının dışarıdan birisinin entegre etmeye çalıştığı bir uygulamadır. Freedom ERP kendi içinde tedarikçinizden başlayıp müşterinizde biten bir barkod otomasyonu projesini yaklaşık 45 ayrı uygulama ile kendi içinde canlandırabilir.

Örneğin:

Müşterilerinizin bilgisayar sistemlerine bağlanıp sipariş alabilme (web-edi veya özel uygulamalar olabilir). Sizin satınalma siparişlerinizi “tedariknet” üzerinden yayınlama Freedom ERP içinde mevcut olan bir yetenektir.

Freedom ERP sadece Oracle veri tabanı ile çalışır. Bu sayede çok sayıda veri tabanının ortak özelliklerini kullanmak için tasarlanmış vasat bir düzen yerine, dünyanın 1 numaralı veri tabanı içine optimize edilmiş bir uygulama sahibi olursunuz. Diğer yandan Oracle teknolojisi sayesinde son derece hızlı ve güvenli web uygulamalarını da gerçekleştiririz.

Hem Sektörel hem de Size Özgü Çalışmalar

Freedom ERP ile üretim yapan işletmelerin kendilerine veya sektörlerine özgü ihtiyaçları da cevaplamaktayız.

Örneğin;

Otomotiv Yan Sanayi firmaları için geliştirdiğimiz sipariş alma – sipariş verme, ASN, barkod etiketleme, OEE izleme, Dock To Dock, geriye izlenebilirlik, fiyat farklarının topluca faturalanması, kalıp bakım otomasyonu, tedariknet entegrasyonu ERP yazılımının kapsamındaki uygulamalardandır…

Kablo üretimi ve dağıtımı yapanlar için ERP yazılımımız dahilinde, geliştirdiğimiz makara ve bakır izleme, üretim içi uygunsuzlukların izlenmesi, yarımamul sayımı, üretim planlama, LME değerlerine hassas teklif modülü…

Makine üretenler için konfigürasyon tanımlama, çok sayıda malzeme içeren iş emirleri için özel hızlandırılmış MRP kurgusu, montaj için eksik listesi takibi, konsinye veya tedarikçi tarafından yönetilen stok uygulaması…

Talaşlı imalat ve kalıp üretimi yapanlar için kolaylaştırılmış üretim izleme ve maliyet uygulaması…

Freedom ERP Üreticilerin Problemlerini Çözer, Kayıplara Son Verir

Freedom ERP, sadece ERP yazılımı üzerine odaklanmış, ERP yazılım firmasıdır. Kablo ve Tel Üretimi, Otomotiv, Beyaz Eşya ve Savunma Yan Sanayi, Ambalaj, Makine ve Kalıp kullanarak üretim yapan firmalar müşterilerimizin önemli kısmını oluşturmaktadır.

Kablo konusunda 34, Otomotiv Yan Sanayi konusunda 17, Ambalaj ve Makine alanında ise 17 yıldır çalışmaktayız. Freedom ERP’nin diğer firmalardan kendine has, bazı butik özellikleri bulunmaktadır.

Freedom ERP ile Kendi Üzerinize Uygun ERP Yazılımına Sahip Olursunuz

Hiçbir ERP yazılımı paketinden çıktığı gibi kullanılmaz, ufak ya da büyük uyarlamalar yapılır. Kullanıcının özgün beklentisi hayat geçirilir.

Freedom ERP uzmanlaştığı alanlarda her firmaya özgün projeler için hazırlanmıştır:

 • Uygulamalar versiyon geçişlerinden etkilenmez.
 • Geliştiriciler Oracle ve Freedom ERP veri tabanı araçlarının bütün imkanlarını kullanabilir.
 • Veri tabanı içinde özgün dosya ve sahalar tanımlanabilir, ekranlar geliştirilebilir.

Sektörel Deneyimi Olan ve Sizi Anlayan Danışmanlar ile Proje Yönetiriz

Bizim danışmanlarımız okuldan çıkıp hayatlarının ilk işini yapan kişiler değildir. Aksine yıllarca sanayi şirketlerinde çalışmış ve ERP projeleri içinde yer almış insanlardır. Büyük ihtimalle sizin firmanızda yaşanan ve yaşanacak ERP proje konularını geçmişte 1’den fazla kez görmüş, yaşamış ve çözmüşlerdir.

Aynı zamanda danışmanlarımızın arkasında kavramsal bütünlük için geri dönüp danışabilecekleri ikinci bir grup daha vardır. Bu sayede hem yöntemler ve teoriler hem de uygulama alanında işini bilen uzmanlar ile ERP projeniz ilerler.

Barkod Otomasyonu Bizim İşimizdir

Freedom ERP kullanıcıları barkod otomasyonu için başka bir yazılımcı ile görüşmez, başka bir ürünle entegrasyon kurmaya çalışmazlar. Bunun basit bir sebebi vardır.

Freedom ERP içinde sistemin parçası olan ve 50’nin üzerinde farklı uygulamalar içeren bir barkod modülü, arkasında 12 yılı aşkın deneyim vardır. Tedarikçinizden başlayan müşterinizin deposuna kadar uzanan bütün noktalarda çözümlerimiz ile şirketinizde arzuladığınız doğruluk ve hıza ulaşabilirsiniz.

Diğerleri ile konuşmak ve ne istediğinizi anlatmak için harcayacağınız zamanda biz uygulamayı bitirmiş oluruz.

Freedom ERP üretim yapan firmalara odaklanmıştır. Odaklandığı ERP yazılımı ile üretici firmaların sorunlarını hızlı ve ekonomik şekilde çözer.

Standart Maliyet varsayılan fiyatlar kullanılarak elde edilir. Üretim ortamında varsayılan fiyatların yanı sıra tüketilen miktarlar için ürün ağaçlarında belirtilen değerler kullanılır. Bu durumda varsayılan fiyatlar ile varsayılan miktarlar kullanılarak hesaplanır.

Masraf değerlerini bu maliyete eklemek için ise masraf unsurları kullanılır, bu sayede şirketin “maliyet dünyası” tanımlanmış olur.

Varsayılan fiyat için Freedom ERP Standart Maliyet Yazılımında fiyat endeksleri kullanılır, endeksler tarih ekseninde olduğu için sistem fiyatın bütün tarihçesini bilir. Endeksler çok sayıda olabilir. Şirket teklif amaçlı hesaplama yaparken farklı performans hesaplarken farklı endeksler kullanabilir. Bu sayede ölçülmek istenen ne ise ona uygun bir senaryo yaratılmış olur.

Varsayılan miktar ise üretim yapanlar için geçerli bir tanımdır. Ürünlerin standart maliyeti hesaplanırken ürün ağaçları kullanıldığı için burada yer alan tüketim rakkamlarını ve operasyon saatlerini varsayılan miktar olarak isimlendirmekteyiz.

Standart Maliyet niçin önemli ?

Standart Maliyet şirketin Maliyet Yönetiminin 2 ayağından bir tanesidir, diğeri Fiili Maliyet’tir. Sistemin önceden arzu edilen şekilde sürdürülüp sürdürülmediğini anlamak için her iki maliyet yöntemi bir arada kullanılmalıdır. Aksi halde farkları ölçebilmeniz mümkün olmaz ve referans noktanız belirsizleşir. İşte bu yüzden standart maliyet şirketiniz açısından sistemin referans noktasını oluşturur.

Varsayılan fiyatların 3 kaynağı var

Freedom ERP Standart Maliyet Yazılımı 3 farklı fiyat kaynağı kullanabilir, bunlar :

1. Son sipariş fiyatı

2. Son satınalma (giriş) fiyatı

3. Fiyat tabloları (endeksler)

Örneğin 2 numaralı seçenek kullanıldığında sisteme herhangi bir fiyat girişi yapmak gerekmeyebilir. Sistem son satınalma fiyatını kendisi tespit eder ve kullanır. Endeks kullandığınız zaman ise önemli bir esneklik kazanırsınız. Fiyatların yönetimi tamamen iş yapma anlayışınıza göre düşünülebilir. örneğin Bütçelenen Fiyat endeksi yılda bir kez yapılırken İç Değerlendirme veya Teklif endeksleriniz maliyet yönetimi veya satıalma tarafından düzenli güncelleniyor olabilir.

Operasyon fiyatlarınızı ERP sistemine aktarırken çeşitli maliyet unsurları kullanıyor olabilirsiniz. Örneğin bir iş merkezinin saatlik fiyatını Direk İşçilik, Genel Giderler, Enerji, Amortisman gibi unsurlar cinsinden tarif ederek ortaya çıkan maliyetin sebeplerini daha detaylı izleme şansını bulmuş olursunuz.

Bu tip unsurları malzemeleriniz için de kullanabilirsiniz. Örneğin malzemelerinizin satınalma fiyatlarının dışında saklama – taşıma gibi farklılıklarını fiyatlandırmanız mümkün …

Standart Maliyet Süreci

Freedom ERP modüllerinde standart maliyet oldukça sık kullanılır. Özellikle teklif ve sipariş uygulaması, satış karlılığının değerlendirilmesi, iş emirlerinin anlık maliyetlendirilmesi, envanterin değerlendirilmesi (fiili maliyetin yanısıra), satınalma siparişlerinin kontrolu tipik uygulamalardır.

Standart Maliyetin hesaplanabilmesi için o nesnenin satın alınmış veya üretilmiş olması gerekmez, Freedom ERP sistemi kendisinden standart maliyet istendiğinde “o anda” hesaplama yapar. Dolayısı ile her zaman güncel bilgi kullanılır.

Sistemin çalışabilmesi için fiyatların ve miktarların var olması yeterlidir.

Süreç hem satınalma, muhasebe, maliyet muhasebesi, satış, mühendislik gibi departmanların ortak çalışması sonucu ortaya çıktığı için firma içi entegrasyonuda desteklemektedir.

Freedom ERP İnsan Kaynayları Yazılımı içinde bulunan Performans Yönetimi uygulaması, işletmenizin değişen dünyaya adaptasyonunu sağlayan mekanizmanın içindedir. Değişen koşullar sizin hedeflerinizi ve ihtiyaç duyduğunuz yetkinlik profilini etkiler. Sadece performans değerlendirmesi yaparak arzulanan seviyeye ne kadar yakın veya uzak olduğunuzu görüp tedbir alabilirsiniz.

Bu aşamada ortaya çıkan “çalışanların önerilerini” işletmenizi daha iyileştirmek için kullanırken eksik gördüğünüz noktaları eğitim planları ile karşılıyor olabilirsiniz.

Eğitim süreçlerinizi ERP sistemi üzerinde işleyip takip edebilir, daha da detaya inmek istediğinizde kişilerin tek tek eğitim performanslarını takip edip, ERP İnsan Kaynakları sistemi içinde raporlayabilirsiniz.

Çalışanlarınızın ihtiyaçlarını belirlemek, karşılamak için etkinlikler yapmak ve sonucunda karşılığını almak zahmetli ve masraflı bir süreçtir. Bu sebeple yapılan işlerin takip ediliyor ve sonuçlarının izleniyor ve ölçümleniyor olması büyük önem arz eder. Tüm süreci Freedom ERP İnsan Kaynakları ile izleyip, yönetebilirsiniz. ERP sisteminin esnek rapor yeteneği sayesinde arzu ettiğiniz tüm raporlara ulaşırsınız.

Muhasebe-ERP Entegrasyonu

Freedom ERP Muhasebe Entegrasyonu Kasa, Çek / Senet, Fatura, Cari Hesap, Bankalar gibi diğer modüllerin içinde yapılan işlemleri tanımlanmış entegrasyon kurallarına göre anında veya toplu olarak muhasabe fişlerine dönüştürür. Bu tür evraklara “entegre edilmiş mahsup fişleri denir”.

Bu tür işlemler eğer anında entegre edilmiyor ise önce bir havuza girer ve orada beklemeye başlar. Kullanıcılar istedikleri zaman bu havuzu inceleyebilir veya toplu entegrasyon işlemini çalıştırabilir.

ERP ile Muhasebesel İşlemleriniz Hızlanır Hatalar Azalır

Maliyet muhasebesine ait işlemler kendilerine ait entegrasyon kurallarına sahiptirler. Bu sayede ERP programında malzeme akış rotanıza göre maliyetlenmiş işlemlerin de sisteme otomatik olarak entegre edebilirsiniz.

ERP programı içinde muhasebe sistemine entegre edilmiş bir işlemin üzerinde düzeltme yapılması durdurulabileceği gibi yapılmasına izin veriliyor ise bu evrak tekrar havuza düşer, entegre edildiği anda ise sistem daha önce yapılmış olan entegrasyonu geri çeker ve yeni muhasebe evrakını otomatik olarak yaratır. Kısacası işlemin ayrı, ilgili fişin ayrı düzeltilmesine, ERP yazılımında gerek yoktur. Bu sayede olası hatalar engellenmiş olur.

 

Muhasebe kayıtlarının dış dünyadan korunabilmesi için

Çeşitli kilitler veya tarih durdurma gibi imkanlar Freedom ERP sistemi içinde mevcuttur. Örneğin ERP programınız içinde muhasebe işlemleri bir tarihten öncesine veya sonrasına kilitlendiğinde entegrasyon işlemi esnasında ikinci bir kontrol devreye girer. Tarih kilitlerinin koruduğu dönem içine entegre olmak isteyen evraklar durdurulur ve kullanıcı uyarılır.

Muhasebe Entegrasyon Süreci tümüyle parametriktir. Örneğin A müşterisine satılan X1 ürünü ile B müşterisine satılan X1 ürünü farklı hesaplara entegre ediliyor olabilir. Bu aşamada tanımlama yaparken kodlar, grup kodları, evraklarda bulunan diğer tanımlar birer yönlendirici gibi kullanılabilir.

Freedom ERP yazılımda entegre edilmiş evraklara kullanıcı müdahale edemez (normal şartlarda), eğer bir değişiklik gerekiyor ise bunu kök evrak üzerinde yapması gerekir. Bu kural sistemin bütünlüğü açısından çok önemlidir.

Diğer uygulamalardan kaynaklanmayan işlemler ise Mahsup Fişi aracılığı ile Freedom ERP Yazılımına aktarılır. Bu fişler sistem tarafından yetki verilmiş olan kişiler tarafından kullanılır ve kayıt edildiklerinde başka bir işleme gerek duyulmaksızın muhasebe sistemi içinde yer almaya başlarlar.

Freedom ERP Üretim Sistemi

Freedom ERP Ana İmalat Planı (MPS), Sipariş / Üretim Emri /Ürün Reçeteleri / Mühendislik Tanımları ve Stok Sistemi ile entegre çalışır. ERP içinde MPS aynı zamanda Hammadde İhtiyaç Planı (MRP) ve Kapasite İhtiyaç Planı (CRP) için temel bilgi kaynağıdır.

MPS düzeni içinde üretimin yönetim şekline göre ayrı planlar / ayrı zonlar yaratmak mümkündür. Örneğin montaj ile talaşlı imalat iki ayrı tesis gibi izleniyor olabilir, bu özellik ERP yazılımı ile belirgin bir raporlama kolaylığı da sağlamaktadır.

Freedom ERP içinde üretim 4 ayrı havuz gibi izlenebilir, her havuz için kapasite veya malzeme planları ayrı ayrı elde edilebilir. Bu sayede fabrikanızın kapasite planını çok daha net görebilme imkanınız ve her havuzu ayrı ayrı yönetebilmeniz mümkün hale gelir. Bu havuzlar Q – Quotation / Teklif, C – Confirmed / Uzun Vadeli İşler, P – Planned / Yakın Tarihli Başlatılmamış İşler ve R – Released / Başlatılmış İşler olarak isimlendirilir.

ERP Sistemi tamamen On-Line çalışır, her iş emri veya gerçekleşme bilgisi o anda ekranlara yansır. Bu sayede özel bir yatırım yapmadan üretimden veri toplama ve yayınlama mümkündür.

ERP içinde diğer yandan “Reference Bill of Material” tekniği sayesinde üretimi sürmekte olan bir iş emri için anlık değişiklikler (rota, malzeme gibi …) yapılabilir. Bu değişiklikler daha sonra standartlar ile kıyaslanabilir.

Freedom ERP Kalıp Yönetim Yazılımı

Freedom ERP Kalıp Yönetim yazılımı ile kalıplarınızın sicil kartlarını kolaylıkla oluşturacak ve normal bakım periyodik baskı hedefi, göz sayısı, çevrim süresi, kime ait olduğu, resim vs… gibi teknik detaylar, işlenen parçalar, kullanıldığı iş emirleri, kimin kullandığı ve kaç baskı yaptığı, planlanan ve gerçekleştirilen bakım işlemleri ve maliyetlerini ERP sistemi üzerinden izleyebileceksiniz.

Freedom ERP Kalıp Yönetim yazılımı sayesinde hem operasyonel iyileştirme hem de geriye izlenebilirlik çalışmanızda önemli adımlar atabilirsiniz …

Kalıp Sicili kartında neler var ?

Freedom ERP Kalıp Yönetiminin ana merkezi Kalıp Sicil Kartı’dır. Kalıp ile ilgili her parametre, resim, bilgi dosyası bu bölümde kolayca tanımlanabilir. ERP Kalıp Yönetimi sistemi raporlama konusunda da oldukça fonksiyoneldir. Kalıp Sicil Kartı tanımlamanın yanısıra birçok sonucun kolayca raporlandığı, görüntülendiği bir uygulamadır…

– Kalıp seri no

– Kalıp ne zaman devreye girdi

– Kalıp göz sayısı

– Teknik parametreler

– Resim / Çizim

– Kime ait

– Saklanma adresi

– Çevrim süresi

– Parça ağırlığı

– Kalıp dökümanları

– Arıza tarihçesi

– Kullanım tarihçesi

Kalıplarınızı kullandıkça ERP sistemi otomatik güncellenir

Freedom ERP Kalıp Yönetimi içinde Kalıp Sicil Kartı tanımlanan kalıplarınız ile onların kullanılacağı operasyonlar arasında kolayca köprü kurulur.

Bu sayede hem iş emri başlamadan önce kullanılacak kalıbın “bakım zamanı gelip gelmediği” hem de üretim sonrasında kaç adet baskı yaptığı ve üretim sonuçları izlenmektedir.

Hedef Bazlı Performans Değerlendirme – Freedom ERP

Hedef Bazlı Performans Değerlendirme ERP sistemi ile takip etmek ve standart hale getirmek mümkündür. ERP sisteminde işletmenin hedefleri her seviyede bulunan personele yansıtılır. Bu sayede çalışanlar objektif kriterler ile donatılmış hedeflere sahip olur ve hangi eylemlerin işletmenin genel hedeflerine daha uygun olduğunu net olarak öğrenmiş olurlar.

Freedom ERP İnsan Kaynakları

Freedom ERP İnsan Kaynakları Yazılımı içinde bulunan performans değerlendirme modülü ile uygulamanızı tamamen bilgisayar sisteminizin içine almış olacaksınız.

Her Görev İçin Farklı Hedefleriniz Olabilir, Bir Kişinin Bir Çok Departman veya Projeden Dolayı Hedefleri Olabilir …

ERP sisteminde değerlendirme yaparken kişiye özel konulara da girebilirsiniz. Bu sayede kişilerin kendilerine özel, ölçülebilir hedefleri oluşurken farklı dönemlerde hedefleri farklılaştırarak dinamik bir çalışma ortamı yaratabilirsiniz.

Aynı zamanda ERP sistemi içinde bir çok farklı performans kriteri ile raporlama yapabilirsiniz. Geçmişi izleyebilir, geçmişten bugüne kadar olan süreçleri kişi bazında ERP sistemi içinde izleyebilirsiniz.

İnsan Kaynakları önemli olduğu kabul edilen ancak takibi ve süreçleri kolay olmadığından adım adım kayıt altında, standart süreçler ile ilerlemesi gerekir. ERP sistemi içinde standart ve sistematik ilerleme sağlar ve yönetim kabiliyetlerinizi de zenginleştirmiş olursunuz.

Freedom ERP insan kaynakları için dilediğiniz zaman bize ulaşabilirsiniz.

Freedom ERP Tel: 0 216 360 65 60 (PBX)

Müşteri İlişkileri, Bir ERP yazılımı müşterilerin sipariş aşamalarını kolayca yönetebilmenizi sağlar. Eğer müşteriniz yeni ürün özelleştirmeleri isterse ERP yazılımı ile üretim sürecinizi değiştirebilirsiniz. ERP sisteminiz hataları ayıklar ve müşterinize hızlı bir geri dönüş yapmanızı sağlar.

Eğer siz üretimden dağıtıma kadar bütün süreçleri kendiniz yapan bir şirketseniz, büyük bir finansal yatırım yapmış olmalısınız. Üreticiler makine, bina, personel ve teçhizata ihtiyaç duyar. Dağıtımcılar ise depolar, forkliftler ve dağıtım kamyonlarına yatırım yapar.

Eğer yatırımınızdan geri dönüş bekliyorsanız, ERP sisteminden yardım almalısınız.

Rekabetçi fiyatlama, özelleştirilmiş ürünler ve indirimler

ERP sistemi ürünlerinizi müşteri ihtiyaçlarına göre özel olarak uyarlamanıza yardımcı olur. ERP sistemi daha iyi veri depolama özelliğiyle bu konuda size yardımcı olur. Ayrıca tüm müşteri siparişlerinizi miktar, stil ve diğer göstergeler üzerinden izlemenizi sağlar. ERP yazılımınız aynı zamanda satış temsilcilerinin aldığı müşteri notlarını içerir. Bu notlar rakiplerin sattığı ürünler hakkında bilgiler de içerebilir. Bütün bu bilgileri ürünlerinizi satma şansınızı arttırmak için kullanabilirsiniz.

Örneğin, müşterinizin aylık aldığı ürünlerin fiyatı belli  bir noktaya geldiğinde o müşteriye özel indirim önerebilirsiniz. ERP sisteminizde ve satış bölümleriniz arasında bir bağ bulunacağından muhasebe bölümü ne kadar indirim uygulanacağını ve bu indirim üzerinden yüzde kaç kar edileceğini hesaplar. Müşterileriniz için bir ürünü özelleştirirken ERP sisteminizi kullanın.

Mesela beyzbol eldivenleri ürettiğinizi varsayalım. Satış departmanından çalışanlarınızın, bir müşterinizin eldivenlere takım logosu ekletmek istediğini not aldıklarını gördünüz. ERP sistemiyle müşteri için eldivene logo eklemenin maliyetini ve ürünün yeni fiyatını kolayca hesaplayabilirsiniz. ERP sistemi bütün rakiplerinizin güncel fiyat bilgilerini depolayacağından, fiyatlarınızı rekabet ölçülerinde tutabilirsiniz. ERP sisteminizde verilere ulaşmanın kolay olması, sizin hızlı ve tutarlı kararlar almanızı sağlar.                     

ERP Sistemi Kullanımı İadelerin Riskini Azaltır

Müşterilerin ürünleri iade etmesi şirket için sinir bozucu olabilir. Bir ERP çözümü çeşitli şekillerde bu riski en aza indirmeye yardımcı olur. Öncelikle işe çalışanlarınızı ERP yazılımı ile ilgili eğitmekle başlayın, üretim prosedürlerinizi yazılı olarak üretim sahanız başta olmak üzere şirketinize yerleştirin. Prosedürlerinizi belgeleyerek üretim sürecinizi netleştirirsiniz. Çalışanlar üretimin doğru gidip gitmediğini prosedürleri kontrol ederek izleyebilir. Bu adımlar, kusurlu üretim yapma riskinizi azaltır.

Bir müşteri iade yapmak istediğinde ERP çözümü süreci hızlandırır. ERP sisteminiz üretim departmanı çalışanlarınızı stoklardan çıkarılan envanterin tekrar yerleştirilmesi konusunda bilgilendirilme sürecini hazırlar ve hızlandırır.

Ayrıca muhasabe departmanını da bilgilendirerek ek maliyet olarak hesaplama yapılmasını sağlar. Lojistik departmanınızın ürünleri nereye göndermesi gerektiğini bilmesini sağlar. ERP yazılımı ile iade sürecini hızlandırmak müşteri memnuniyetini de arttıracaktır.

ERP Sistemi İle Zamanında ve Doğru Teslimat

Tedarik zinciri dağıtım bölümü karmaşık olabilir. ERP sistemi, sevkiyatlarınızı kolayca taramanızı sağlar. Ürünleriniz sevkiyat için kamyonlara yüklendiğinde, verileri ERP sisteminize girersiniz. Eğer aynı kamyonda farklı adreslere sevk edilecek ürünler taşırsanız, ERP sisteminizle her  müşterinin doğru ürünü teslim aldığından emin olursunuz. Aynı taranan bilgilerle fatura kesme ve muhasebe tarafından satılan mal olarak kayıtlara geçirilmesi yapılır tek veri tabanı üzerinde çalışan ERP sistemi tekrar veri girişine gerek olmaz.

ERP Sistemi Sayesinde Rekabette Karlı Çıkmak

Eğer rekabetçi bir sektörde mücadele ediyorsanız ERP sistemi sizi pazardaki diğer firmalardan daha iyi performans gösterme konusunda bir adım öne taşır. ERP sistemi ile müşteri ihtiyaçlarına cevap ve müşteri memnuniyetini artırmaya yardımcı olur. Satış ve karınızı artırmak için bir ERP sistemine sahip olmayı düşünün.